Planuojant keliauti lėktuvu, traukiniu, laivu ar autobusu reikia pasidomėti apie reikalavimus, kuriuos taiko vežėjai, žmonėms keliaujantiems su savo augintiniais. Vežėjai visada reikalauja, kad tinkamai būtu įforminti veterinarijos dokumentai (apie tai bus parašyta toliau) o taip pat taiko skirtingus reikalavimus dėl sąlygų kaip gyvūnas turi būti laikomas kelionės metu. Tokių reikalavimų yra daugybė, todėl patariame prieš planuojant kelionę pasidomėti apie Jūsų pasirinktos vežimo kompanijos taikomus papildomus reikalavimus, vežant gyvūną ( pvz. šunys ir katės skrendant lėktuvu turi būti laikomi specialiuose transportinėse dėžėse atitinkančiose gyvūno dydį, kai kurios kompanijos leidžia miniatiūrinių veislių šunis ir kačiukus (svoris su boksu ne daugiau kaip 8 kg) vežti lėktuvo salone).
Aukščiau aprašyti reikalavimai taikomi šunims, katėms ir šeškams.
Kitus gyvūnus augintinius (graužikai, paukščiai) turi lydėti veterinarijos sertifikatas, kuriame atitinkamos šalies valstybinis veterinarijos gydytojas patvirtina, kad gyvūnai yra apžiūrėti prieš išvežimą, yra sveiki ir gali būti vežami.
Jei vežami daugiau kaip 5 gyvūnai – tai jau laikoma „komerciniu judėjimu“ ir taikomi atskiri reikalavimai.
Oro linijų kompanijos, vadovaudamosi tarptautinėmis konvencijomis turi specialiuosius reikalavimus gyvūnų transportavimui oro transportu. Dėl jų reikia kreiptis į oro linijų kompanijas
Veterinarijos reikalavimai :
Veterinarijos reikalavimus kelionei su gyvūnais galima padalinti į tris pagrindines dalis:
– Bendri reikalavimai pagal Lietuvos Respublikos ir ES norminius aktus, kuriuos reikia įvykdyti, kad gyvūną galima būtų išvežti iš Lietuvos teritorijos.
– Specifiniai veterinariniai reikalavimai valstybių į kurias Jūs keliaujate, arba kurių teritoriją kertate tranzitu.
– Veterinarijos reikalavimai, kad gyvūnas galėtų grįžti atgal į Lietuvos teritoriją.
Bendri reikalavimai kurių reikia laikytis norint vežtis gyvūną už Lietuvos Respublikos ribų :
1. Gyvūnas turi būti identifikuotas integriniu grandynu (mikročipu, atitinkančiu ISO 11784 standarto arba ISO 11785 standarto A priedą). Tatuiruotės galiojo tik iki 2011 m. liepos 3 d.
2. Turi turėti užpildytą mėlyną ES gyvūno augintinio pasą. Pasas gali būti išduotas tik identifikuotam gyvūnui.
3. Vyresnis nei 3 mėn. amžiaus gyvūnas turi būti vakcinuotas nuo pasiutligės (atžyma pase); pasiutligės skiepas įsigalioja praėjus 21 d. arba 30 d. nuo jo padarymo ir galioja 1 metus.
4. 24 val. prieš kelionę įgaliotas veterinarijos gydytojas turi įrašyti į mėlyną pasą, kad gyvūnas yra sveikas ir gali atlaikyti kelionę iki paskirties vietos.
Keliavimas į Didžiąją Britaniją ir Airiją :
Nuo 2012 metų sausio 1 d. supaprastinamos šunų ir kačių įvežimo taisyklės į D. Britaniją ir Airiją. Keliauti į šias šalis galės gyvūnas, kuris:
1. Turi mikročipą (atitinkantį standartą ISO 11784 arba 11785).
2. Paskiepytas nuo pasiutligės tuo metu kai jau buvo įdėtas mikročipas (skiepijamas gali būti ne jaunesnis nei 3 mėnesių amžiaus gyvūnas).
3. Po pasiutligės skiepo praėjo ne mažiau nei 21 diena (pasiutligės skiepo galiojimo laiką nurodo skiepą atlikęs veterinarijos gydytojas).
4.Gyvūnas turi „Gyvūno augintinio pasą“ (mėlynas), į kuriame veterinarijos gydytojas patvirtina, kad gyvūnas yra sveikas ir gali keliauti iki paskirties vietos.
5.Likus ne mažiau 24 valandos, bet ne daugiau nei 120 valandų iki kelionės suduoti gyvūnui vaistus nuo helmintų, turinčius savo sudėtyje parazikvantelį. Apie vaitų sudavimą veterinarijos gydytojas daro įrašą „Gyvūno augintinio pase“.
Kitos ES šalys (išskyrus D. Britaniją, Airiją, Švediją ir Maltą) :
Daugelis Europos Sąjungos šalių neturi jokių papildomų reikalavimų, išskyrus tie, kuriuos perskaitėte skyrelyje “Bendri reikalavimai”. Papildomai reiktų žinoti kad:
1. Somija, Danija: neleidžia įsivežti šuniukų iki 3 mėn. amžiaus. Šunys į šią šalį gali būti įvežami tik paskiepyti nuo pasiutligės ir praėjus ne mažiau nei 21 dienai po šio skiepo atlikimo.
2. Somija: prieš įvažiuojant į Suomiją būtina suduoti vaistų nuo echinokokozės ( helmintas ) kurių sudėtyje yra veiklioji medžiaga Paraziquantel ( pvz. tinka tabletės Drontal Plus, Droncit, Drontal cat, Cestal, Cestal cat, Dehinell Plus ir t.t.)
Švedija ir Norvegija :
Nuo 2012 metų sausio 1 d. supaprastinamos šunų ir kačių įvežimo taisyklės į Švediją ir Norvegiją. Keliauti į šias šalis galės gyvūnas, kuris:
1. Turi aiškiai įskaitomą tatuiruotę arba mikročipą (atitinkantį standartą ISO 11784 arba 11785). Gyvūnai gimę po 2011 metų liepos 3 d. privalo turėti mikročipą.
2. Paskiepytas nuo pasiutligės tuo metu kai jau buvo atlikta tatuiruotė arba įdėtas mikročipas (skiepijamas gali būti ne jaunesnis nei 3 mėnesių amžiaus gyvūnas).
3. Po pasiutligės skiepo praėjo ne mažiau nei 21 diena (pasiutligės skiepo galiojimo laiką nurodo skiepą atlikęs veterinarijos gydytojas).
4. Gyvūnas turi „Gyvūno augintinio pasą“ (mėlynas), kuriame veterinarijos gydytojas patvirtina, kad gyvūnas yra sveikas ir gali keliauti iki paskirties vietos.
5. Likus ne daugiau nei 10 dienų iki kelionės suduoti gyvūnui vaistus nuo helmintų, turinčius savo sudėtyje parazikvantelį. Apie vaitų sudavimą veterinarijos gydytojas daro įrašą „Gyvūno augintinio pase“. Rekomenduojama su savimi turėti tų pačių vaistų ir pakartotinai suduoti juos per 7 dienas nuo atvykimo į Norvegiją momento.
Rusija, Baltarusija ir Kazachstanas :
Vežant šunį ar katę į Rusiją, Baltarusiją, Kazachstaną reikia:
1. Įvykdyti visus reikalavimus nurodytus skyrelyje BENDRA INFORMACIJA IR REIKALAVIMAI.
2. Su “Gyvūno augintinio pasu” vienam asmeniui leidžiama vežti ne daugiau nei 2 gyvūnus (gyvūnai neturi būti įvežami komerciniams tikslams). Kai vienas savininkas veža daugiau nei 2 gyvūnus arba gyvūnas yra skirtas komerciniams tikslams (pvz.: pardavimui), papildomai turi būti gautas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sertifikatas).
JAV ir Kanada :
Kelionei į JAV ir Kanadą reikia:
1. Įvykdyti visus reikalavimus nurodytus skyrelyje BENDRI REIKALAVIMAI.
2. Po galiojančio skiepo nuo pasiutligės padarymo iki kelionės turi praeiti ne mažiau 30 dienų.
3. Kai kurios JAV teritorijos (pvz. Havajai) turi griežtesnius gyvūnų įvežimo reikalavimus.
4. 24 val. prieš kelionę miesto arba rajono Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba turi išduoti tarptautinį sertifikatą. (VMVT darbo laikas yra kaip ir visų valstybės įstaigų, tad planuojant kelionę pvz. sekmadienį, sertifikato reikia kreiptis darbo metu penktadienį). Vežti gyvūną apžiūrai VMVT nereikia, valstybinis vet. gydytojas išduoda sertifikatą mėlyno „ES naminio gyvūnėlio paso” ir padarytų jame įrašų pagrindu.
5. Keliones į JAV ir Kanadą nerekomenduojama planuoti tranzitu per D. Britaniją, Airiją arba Švediją, dėl papildomų veterinarijos reikalavimų taikomų šiuose šalyse vežamiems gyvūnams.
Grįžimas į Lietuvą :
Jeigu Jūsų kelionės metu Jūs nebuvote išvykę iš Europos Sąjungos, arba buvote kelionėje „C sąrašo“ šalyje jokiu papildomų reikalavimų tam kad grįžti atgal nėra. Bet jeigu Jūsų kelionė buvo kitur tai reikėtų žinoti, kad Jūsų augintiniui grįžtant į Europos Sąjungą bus taikomi (su nedidelėm nuolaidom) tokie reikalavimai, kokie būtų taikomi tų šalių gyvūnams vežamiems į ES. Pagrindinis ir svarbiausias reikalavimas, kad gyvūnui būtų atliktas pasiutligės antikūnių titro kraujo tyrimas. Šis tyrimas atliekamas praėjus ne mažiau 30 bet ne daugiau 365 dienų po paskutinio atlikto pasiutligės skiepo. Kai tyrimo rezultatas yra geras, įrašas apie tai daromas į „Gyvūno augintinio pasą“ ir pridedamas sertifikatas apie atliktą tyrimą. Toks tyrimas galioja visą gyvūno gyvenimą su sąlyga, kad Jūs laiku, pagal veterinarijos gydytojo nurodymus, kasmet skiepysite savo gyvūną nuo pasiutligės. Šį tyrimą gali atlikti tik Europos Komisijos patvirtintos laboratorijos (nuoroda), tad rekomenduojame atlikti šį tyrimą dar prieš kelionę Lietuvoje.
Pavyzdžiui:
1. Jūs keliaujate atostogauti į JAV tai yra išvykstate iš ES, bet JAV yra įtraukta į „C šalių sąrašą“ todėl jokio papildomo kraujo tyrimo jūsų gyvūnui nereikės.
2. Jūs keliaujate į Ukrainą ir ten gyvenančiai savo močiutei norite padovanoti su savimi atsivežtą šuniuką. Jokių papildomų rūpesčių dėl grįžimo į Lietuvą nebus nes šis šuniukas lieka Ukrainoje, bet visus kelionės dokumentus pagal punktus 2.1 ir 2.2 Jūs turėsite įforminti.
3. Jūs keliaujate į Ukrainą atostogauti ir norite pasiimti savo šuniuką. Įvykdžius visus bendrus reikalavimus: tai yra šuo privalo būti identifikuotas, turėti „Gyvūno augintinio pasą“, būti paskiepytas nuo pasiutligės ir kitų virusinių susirgimų. Taip pat keliaujant į Ukrainą turėsite, prieš kelionę gauti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sertifikatą kelionei, ir tam, kad galėtumėte grįžti reikės atlikti pasiutligės antikūnių titro kraujo tyrimą.